UPCYCLE studios

Pomysł zmieniający świat

Prowadzenie aktywnego, odpowiedzialnego i zrównoważonego życia przy jak najmniejszym wpływie na klimat ma zasadnicze znaczenie dla coraz większej liczby mieszkańców miast. Upcycle Studios jest wyjątkową odpowiedzią na to pragnienie. Ponad dwie trzecie budynku zostało zbudowane z materiałów pochodzących z recyklingu i przetworzonych takich jak beton, pozostały po budowie kopenhaskiego metra. Bezprecedensowe podejście do upcyklingu w tym projekcie sprawiło, że znalazł się on na prestiżowej liście „pomysłów zmieniających świat”.

W Upcycle Studios, Nrep i partner AG Gruppen, oferują rozwiązania zgodne z coraz bardziej popularnym trendem, dotyczącym nowoczesnego życia w mieście, gdzie ludzie poszukują połączonych przestrzeni mieszkalnych i biurowych, które naturalnie wtapiają się w otoczenie i umożliwiają zrównoważony styl życia. Domy szeregowe oferują możliwość utworzenia miejsca pracy lub nawet małej firmy w domu. Pozwala to mieszkańcom na elastyczny tryb życia, w którym praca i czas wolny naturalnie się łączą.

Redukcja emisji CO2

Nrep współpracował z architektami z Lendager, aby zbadać potencjał wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu w fazie budowy. Wyniki wskazują na wyraźne korzyści, zarówno pod względem zrównoważonego rozwoju, jak i korzyści finansowych – dla właściciela, użytkownika i społeczeństwa.

Przeprowadziliśmy pełną analizę cyklu życia (LCA – Life Cycle Assessment) oraz kalkulację kosztów cyklu życia budynków, z której wynika, że zastosowanie materiałów z odzysku stanowi doskonałą alternatywę dla standardowych materiałów budowlanych, jeśli tylko znajdziemy sposób na zwiększenie skali ich użycia.

W zakresie wykorzystanych materiałów, w Upcycle Studios osiągnęliśmy 32-procentową redukcję CO2, a biorąc pod uwagę zarówno wcielony, jak i operacyjny CO2 obliczony dla 50-letniego okresu użytkowania, Upcycle Studios oszczędza 45 procent CO2.

PODSUMOWANIE

  • Typ projektu: Zabudowa mieszkaniowa

  • Lokalizacja: Orestad, Kopenhaga, Dania

  • Charakterystyka zrównoważonego rozwoju: Szerokie użycie materiałów z odzysku, 904 tony betonu odzyskanego z budowy kopenhaskiego metra, drewno z odzysku na podłogi, okna z odzysku, elektryczność i energia z ogniw słonecznych i pomp ciepła

  • Wielkość: 3440 mkw. – 20 domów szeregowych

  • Termin realizacji: 2018

  • Inwestor i właściciel: Nrep/AG Gruppen

  • Architekci: Lendager

  • Wykonawca: AG Gruppen

  • Doradztwo inżynieryjne: Moe