UN17 village

 Większe ambicje

Wielu mieszkańców miast chce dziś prowadzić aktywne, odpowiedzialne życie, w jak najmniejszym stopniu wpływające na klimat. Jednocześnie samotność staje się coraz większym problemem w dużych miastach, gdzie wiele osób odczuwa izolację i osamotnienie.

Zamiarem17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ jest podniesienie fizycznej i psychicznej jakości życia ludzi, a my w UN17 Village stworzymy zintegrowany budynek, który jest ambitną próbą realizacji wszystkich 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ w ramach jednego projektu.

Kamień milowy

Wioska UN17 będzie stanowić dla NREP, jak i dla całego Ørestad w Kopenhadze, ważny kamień milowy, dając wyraz naszym ambicjom i wizjom w zakresie zrównoważonego rozwoju środowiskowego, społecznego i ekonomicznego.

Przy użyciu nowoczesnych narzędzi cyfrowych, zbudujemy dokładnie przeanalizowaną i przemyślaną konstrukcję, stosując najbardziej przyjazne dla klimatu rozwiązania. Pięć różnokolorowych budynków będzie się wzajemnie uzupełniać, a każdy z nich będzie skierowany do innej grupy mieszkańców, począwszy od młodych profesjonalistów, którzy jeszcze nie zdążyli się ustatkować, poprzez rodziny w różnym wieku, aż po mieszkania dla seniorów. Znajdą się tu małe mieszkania odpowiednie dla singli, lokale umożliwiające łączenie pracy i wypoczynku, a także tradycyjne mieszkania dla rodzin.

Budynki będą skupione wokół wspólnych przestrzeni, takich jak jadalnia dla lokatorów i gości, klinika dbająca o dobre samopoczucie mieszkańców oraz ośrodek zdrowia połączony z siłownią, basenem i sauną, a także centrum wymiany, które będzie punktem spotkań dla ludzi, dostrzegających korzyści płynące z gospodarki cyrkularnej.

oddziaływanie i certyfikacja

Aby łatwiej było wdrażać 17 celów rozwojowych ONZ, zostały one pogrupowane w sześć głównych kategorii – bioróżnorodność, społeczność, zdrowie, materiały, woda, energia.

W ramach każdej z tych kategorii, NREP dokonał ewaluacji wielu potencjalnych inicjatyw, aby znaleźć najbardziej efektywne środki realizacji celów rozwojowych. Dokonując znaczących dodatkowych inwestycji, wybraliśmy około 100 inicjatyw, które przyczynią się do wdrożenia ambitnych założeń zrównoważonego rozwoju dla tego projektu.

Obszarem naszego szczególnego zainteresowania jest obniżenie zużycia CO2 podczas budowy. Oczekujemy, że w czterech z pięciu budynków emisja CO2 zostanie zredukowana o 30-40%, dzięki systemowi budowania, który w dużej mierze opiera się na wysokiej jakości drewnie i lekkich elewacjach.

W fundamentach całego obiektu oraz w piątym budynku, dzięki współpracy z producentem cementu Aalborg Portland, po raz pierwszy na większą skalę zastosujemy nowy rodzaj betonu, FutureCem, który zmniejsza emisję CO2 nawet o jedną trzecią.

PODSUMOWANIE

  • Typ projektu: Zabudowa miejska – 5 budynków mieszkalnych skupionych w jednej wspólnocie

  • Lokalizacja: Ørestad, Kopenhaga, Dania

  • Charakterystyka zrównoważonego rozwoju: Wnioskowane certyfikaty: DGNB Platinum i Gold, DGNB Heart, Well. 100% elektryczności ze źródeł odnawialnych

  • Wielkość: 35000 m2 powierzchni mieszkaniowej, ponad 500 mieszkań na wynajem o powierzchniach 40-100 m2

  • Architekci: Lendager i Aarstiderne

  • Doradztwo inżynieryjne: Moe

  • Narzędzie do projektowania AI: Spacemaker