DLS Bålsta

INNOWACJA W LOGISTYCE

Aby ułatwić i usprawnić dostawy dla spółki zakupowo-logistycznej Dagab, należącej do Axfood, budujemy największy obiekt logistyczny w Skandynawii. Centrum o powierzchni 126 000 m2 i wysokości 30 metrów to złożony projekt zakładający zautomatyzowany system kompletowania zamówień w kilku różnych strefach temperaturowych.

EFEKTYWNOŚĆ I EKOLOGIA

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań oraz dużemu rozmiarowi obiektu, Dagab połączy sześć centrów dystrybucyjnych w jedno, a dostawy – zarówno do sklepów, jak i do magazynów e-commerce – będą szybsze i bardziej wydajne.

Poza zautomatyzowaną przestrzenią logistyczną ze strefami chłodną, chłodniczą i umiarkowaną, w obiekcie znajdzie się także część biurowa.

Nieruchomość otrzyma certyfikat BREEAM-SE, a inne inicjatywy proekologiczne obejmują ponowne wykorzystanie nadmiarowego ciepła, optymalizację materiałów budowlanych oraz dużą elektrownię słoneczną na dachu.

Lokalizacja zapewnia efektywną logistykę – obiekt jest strategicznie położony w miejscowości Bålsta, na północny zachód od Sztokholmu. Bliskość trasy E18 i stolicy kraju umożliwia dotarcie do 3,5 miliona osób w ciągu zaledwie godziny. Co więcej, bocznice kolejowe biegną aż do terenu zakładu, co ułatwi przyszły rozwój infrastruktury transportowej.

NAJWIĘKSZY DACH FOTOWOLTAICZNY W SKANDYNAWII

Obiekt wyposażony jest w największą w historii elektrownię słoneczną w krajach skandynawskich. Powierzchnia dachu pokryta ogniwami wyniesie około 80 000 m2, czyli tyle co 11 boisk piłkarskich. Elektrownia ma pełną moc 8,9 MW, co oznacza roczną produkcję na poziomie 7880 MWh. To wystarczająco dużo, by zasilić samochód, który 1000 razy okrąży kulę ziemską.

Elektrownia słoneczna będzie składała się z 16 553 wysokiej jakości obustronnych paneli o długiej żywotności, z dwustronnymi aktywnymi ogniwami słonecznymi. Energia będzie zasilała operacje na terenie obiektu, a jej potencjalna nadwyżka może zostać przekazana do sieci.

PODSUMOWANIE

  • Typ projektu: Zautomatyzowane centrum logistyczne wysokiego składowania

  • Lokalizacja: Bålsta, na północ od of Sztokholmu, Szwecja

  • Profil ekologiczny: Certyfikat BREEAM, ponowne wykorzystanie nadmiarowego ciepła, optymalizacja materiałów, wydajny system pakowania dla optymalizacji transportu, przygotowanie pod instalację dachowych paneli fotowoltaicznych

  • Powierzchnia: 126000 mkw.

  • Wysokość: 30 metrów

  • Najemca: Firma zakupowo-logistyczna Dagab, należąca do Axfood

  • Termin realizacji: 2023