Urban Partners pozyskuje ponad 3,6 mld euro na nowy fundusz Nrep, największy w historii europejski fundusz nieruchomości typu value-add

23 maja, 2023

Zdjęcie: Vällingby Centrum w Sztokholmie, czyli historyczne centrum handlowe – inwestycja NSF V

Grupa inwestycyjna Urban Partners zgromadziła ponad 3,6 mld euro dla jednego z funduszy zarządzanych przez Nrep. Rekordowa kwota oraz liczba inwestorów sprawiły, że jest to największy europejski fundusz nieruchomościowy typu value-add w historii. Środki zgromadzone w funduszu NSF V zostaną przeznaczone na inwestycje w Skandynawii i Europie Centralnej.

Fundusz NSF V zyskał znacznie większe niż prognozowane zainteresowanie inwestorów. Potwierdza to jego atrakcyjność oraz zaufanie instytucji, z których zdecydowana większość inwestowała wraz z Nrep już wcześniej. Skład inwestorów był zdywersyfikowany globalnie i obejmował głownie fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe, państwowe fundusze majątkowe. Łączna suma zgromadzona w NSF V wynosi 3,65 mld euro, podczas gdy łączny popyt ze strony inwestorów przekroczył 4,2 mld euro.

Wysoka zdolność przyciągania kapitału jest efektem solidnej strategii inwestycyjnej Nrep, gruntownej znajomości branży oraz sukcesu poprzednich funduszy z portfolio firmy. Fundusz NSF V umożliwia efektywne inwestowanie w nieruchomości, koncentrując się na zaspokajaniu potrzeb klientów i realizacji celów związanych z dekarbonizacją. Skupiamy się na dobrze znanych nam sektorach, dostosowując się do trendów demograficznych i transformacji miast. – powiedział Rune Kock, Prezes Zarządu Nrep.

Za pośrednictwem funduszu NSF V, Nrep inwestuje w nieruchomości na wynajem, nowoczesne obiekty logistyczne, domy opieki oraz biura. Priorytetem firmy jest lokowanie kapitału w projekty, które nie tylko przynoszą zyski, ale także przyczyniają się do poprawy środowiska, w tym dekarbonizacji. Taka strategia biznesowa odzwierciedla silne wartości ESG, którymi kieruje się Nrep.

Do tej pory z funduszu NSF V zainwestowano w 33 projekty w tym m.in. w Vällingby Centrum w Sztokholmie, czyli historyczne centrum handlowe, stanowiące podstawę konceptu miasta 15-minutowego oraz budynek biurowy Eteläesplanadi 2 w Helsinkach, gdzie Nrep przeprowadzi modernizację skupioną na aspektach ESG.

Urban Partners zarządza aktywami o wartości 20 mld euro. Grupa inwestycyjna koncentruje swoje działania na sprostaniu kluczowym wyzwaniom, przed którymi stoją współczesne, szybko rozwijające się miasta. Dąży m.in. do dekarbonizacji, zapewnienia przystępności cenowej nieruchomości, podniesienia poziomu zdrowia publicznego, ochrony bioróżnorodności oraz polepszenia jakości życia w aglomeracjach. Grupę Urban Partners tworzą: Nrep (jeden z największych europejskich inwestorów w branży nieruchomości), 2150 (firma venture capital koncentrująca się na innowacjach na rzecz zielonej transformacji), Luma Equity (prywatny inwestor kapitałowy wspierający firmy, których działalność przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla) oraz Velo Capital (dostawca zielonych rozwiązań finansowych, dla podmiotów z sektora nieruchomości, które chcą przyspieszyć ich zrównoważoną transformację).

Published: maj, 23 2023