Nrep częścią Urban Partners – nowej grupy inwestycyjnej, powołanej z myślą o lepszej przyszłości miast

5 maja, 2023

Cztery firmy – Nrep, 2150, Luma Equity i Velo Capital – zjednoczyły siły, tworząc inwestycyjną grupę Urban Partners. Dzięki integracji wiedzy z zakresu nieruchomości, kapitału prywatnego i inwestycyjnego oraz kredytowania, Urban Partners jest w stanie sprostać najważniejszym społecznym, ekonomicznym i środowiskowym wyzwaniom, przed którymi stoją miasta. Grupa zarządza aktywami o wartości 21 mld euro i oferuje unikalny fundusz kapitałowy, który mierzy zwrot z inwestycji nie tylko poprzez zysk finansowy, ale również przez wpływ na środowisko.

Urban Partners koncentruje swoje działania na sprostaniu kluczowym wyzwaniom, przed którymi stoją współczesne, szybko rozwijające się miasta. Grupa dąży m.in. do dekarbonizacji, zapewnienia przystępności cenowej nieruchomości, podniesienia poziomu zdrowia publicznego, ochrony bioróżnorodności oraz polepszenia jakości życia w aglomeracjach.

„Miasta odgrywają kluczową rolę w życiu społecznym i ekonomicznym. Jednocześnie są jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych i zużywają ogromne ilości zasobów naturalnych. To między innymi z tego powodu Urban Partners chce zapoczątkować nową erę, w której miasta są dostępne i przyjazne dla mieszkańców, a jednocześnie przyczyniają się do ochrony środowiska i bioróżnorodności. Chcemy udowodnić, że w biznesie nie ma granic, a wspólne wizje przynoszą wspólne korzyści.” – powiedział Claus Mathisen, Dyrektor Generalny Urban Partners.

Urban Partners oferuje unikalne podejście do inwestycji w miasta również poprzez dedykowany fundusz kapitałowy, który mierzy zwrot z inwestycji nie tylko przez zyski finansowe, ale także ocenę wpływu projektu na środowisko. Fundusz jest wart 5 miliardów euro i zgodnie z ideą Urban Partners będzie inwestował w spółki, technologie oraz projekty przyspieszające dekarbonizację i transformację miast. Tym samym Urban Partners umożliwia rozwój aglomeracji, łącząc zarówno korzyści ekonomiczne, jak i społeczne oraz ekologiczne.

Urban Partners tworzą: Nrep (jeden z największych europejskich inwestorów w branży nieruchomości), 2150 (firma venture capital koncentrująca się na innowacjach na rzecz zielonej transformacji), Luma Equity (prywatny inwestor kapitałowy wspierający firmy, których działalność przyczynia się do obniżenia emisji dwutlenku węgla) oraz Velo Capital (dostawca zielonych rozwiązań finansowych, dla podmiotów z sektora nieruchomości, które chcą przyspieszyć ich zrównoważoną transformację).