Nrep: najbardziej ekologiczny skandynawski inwestor wkracza do Polski

28 czerwca, 2021

Nrep, wiodący inwestor na rynku nieruchomości w krajach nordyckich, chce mocno zaznaczyć swoją obecność na polskim rynku nieruchomości magazynowych oraz mieszkaniowych. W najbliższym czasie skandynawski inwestor, znany z innowacyjnego i odpowiedzialnego podejścia do realizowanych projektów, zamierza otworzyć biuro w Warszawie. Nrep sfinalizował właśnie zakup portfela logistycznego o powierzchni 130 tys. m2 oraz ponad 1 tys. nowych mieszkań w Warszawie.

„Po 15 latach obecności w branży nieruchomościowej w krajach nordyckich, podjęliśmy decyzję o wejściu na inne rynki, a Polska będzie pierwszym pozanordyckim krajem, na którym Nrep zainwestuje. W naszej filozofii rynkowej kluczowa jest orientacja na klienta i zrównoważone podejście do nieruchomości, również w zakresie stosowania rozwiązań ekologicznych. Wierzymy, że te wartości będą naszą znaczącą przewagą również dla polskich partnerów i klientów” – mówi Claus Mathisen, prezes zarządu i partner Nrep. „Jednocześnie kluczowym elementem w naszym podejściu biznesowym jest posiadanie silnych lokalnych zespołów, które podzielają naszą filozofię i zasady etyczne. Istotnym krokiem w realizacji tej strategii będzie stworzenie warszawskiego biura Nrep, które powinno powstać w ciągu najbliższych tygodni, a zatrudnienie na poziomie 8-10 osób osiągnąć do końca 2021 r.” – dodaje prezes zarządu Nrep.

W sektorze mieszkaniowym, spółka zamierza oferować mieszkania na wynajem, koncentrując się w początkowej fazie na mniejszych, nowoczesnych lokalach zaprojektowanych z myślą o niewielkich gospodarstwach domowych, takich jak młodzi profesjonaliści, single lub pary bez dzieci. W ramach pierwszej transakcji mieszkaniowej na polskim rynku przejmie ponad 1000 mieszkań z oferty fińskiego dewelopera YIT. Z czasem nie wyklucza podjęcia się realizacji wysokiej jakości wielorodzinnych budynków mieszkalnych i ambitnych projektów deweloperskich. W centrum uwagi Nrep w Polsce będzie również logistyka. Logicenters, wyspecjalizowana w segmencie magazynowym platforma, posiada 1,5 miliona metrów kwadratowych w całej Skandynawii i oferuje nieruchomości logistyczne zorientowane na klienta i zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

„Jesteśmy największym pannordyckim dostawcą nowoczesnych obiektów logistycznych, a polski rynek jest jednym z kluczowych w Europie – w dodatku rozwija się cztery razy szybciej od np. szwedzkiego. Polska jest czasami opisywana jako europejski tygrys gospodarczy, z niskim bezrobociem i rosnącymi płacami. Jednak jakość i podaż nieruchomości pozostaje w tyle za imponującymi wskaźnikami wzrostu. Dlatego widzimy możliwość wprowadzenia rynkowego podejścia charakterystycznego dla Nrep i stworzenia wartości dla wszystkich interesariuszy” – tłumaczy decyzję o wejściu na nasz rynek Claus Mathisen.

W ub.r. Nrep zasłynął pozyskaniem, mimo trwającej pandemii, 2 mld euro na nowe inwestycje w ramach funduszu „Nordic Strategies Fund IV”, który inwestuje w nieruchomości mieszkaniowe na wynajem, domy opieki, biura i nowoczesną logistykę w krajach skandynawskich i to właśnie ten fundusz stoi za przejęciem 100 proc. akcji Biura Inwestycji Kapitałowych. Z kolei w marcu br. Nrep pozyskał kolejne 900 mln euro dla swojego nowego, półotwartego funduszu „Nrep Income+”, którego celem jest długoterminowe inwestowanie w budynki mieszkalne, biura, nowoczesne obiekty logistyczne i infrastrukturę społeczną.

Jak podkreślają przedstawiciele inwestora ze Skandynawii, Polska jest bardzo dobrze oceniana pod kątem perspektyw i wyników makroekonomicznych. W Polsce znajduje się 5 spośród 20 najszybciej rozwijających się miast w Unii Europejskiej. Warszawa z kolei ma miejsce w pierwszej 10 największych europejskich miast. Jako przykład zmieniających się trendów dotyczących popytu na nowoczesne mieszkania i powierzchnie, inwestor podaje Helsinki, gdzie nowe jednoosobowe gospodarstwa domowe stanowią aż 52 proc. wszystkich nowych lokali. Wg danych dla Polski na koniec 2018 r., udział jednoosobowych gospodarstw w całej strukturze lokali stanowił 24,1 proc. i tylko na Cyprze, Słowacji i w Portugalii był on niższy. Średnia unijna zaś wynosiła 32,9 proc.[1].

„Naszą ambicją jest uczynić nieruchomości bardziej innowacyjnymi, ekologicznymi i przyjaznymi dla mieszkańców. Zauważamy, że podaż na polskim rynku nieruchomości pozostaje w tyle za wysokim i silnym wzrostem gospodarczym. Dodatkowo procesy demograficzne jeszcze pogłębią ten dysonans. Dziś w Finlandii, szwecji i Danii około 30-40 proc. osób wynajmuje mieszkania, podczas gdy w Polsce ten odsetek stanowi zaledwie 15 proc. Wierzymy, że ten trend nasili się także w Polsce. Chcemy pomóc w tym, by była to transformacja, w której nie zapomnimy o klientach, do których ta oferta będzie kierowana. Trzy na cztery obecne domy w Polsce zostały wybudowane przed 1989 rokiem. Jestem przekonany, że w Polsce zapotrzebowanie na domy wysokiej jakości, z większym naciskiem na potrzeby klientów i rozwiązania ekologiczne będzie w kolejnych latach sukcesywnie rosło, zwłaszcza w obszarze najmu prywatnego” – dodaje prezes zarządu Nrep.

„Sektor nieruchomości w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija i dobrze, jeśli wzrost ten realizowany jest dzięki projektom, które w optymalny sposób poprawiają również jakość życia w miastach. Wejście na polski rynek inwestora takiego jak Nrep, przyjmującego długoterminową perspektywę, jest szansą na sukcesywną zmianę naszego rynku w stronę rozwiązań zorientowanych właśnie na poprawę wspomnianej jakości życia jak i na realizację strategii zrównoważonego rozwoju, zbieżnej z misją Urban Land Institute, którego Nrep jest członkiem” – mówi Dorota Wysokińska-Kuzdra, Przewodnicząca Urban Land Institute w Polsce i członek ULI Europe Executive Committee.

Wizytówką na rynku skandynawskim Nrep są innowacyjne i zrównoważone rozwiązania w zakresie nieruchomości. Ambicją grupy jest, realizowanie tej misji również w Polsce. Przykładowo Nrep opracował unikalne i wielokrotnie nagradzane projekty mieszkaniowe The Resource Rows i Upcycle Studios[2] w Kopenhadze, wysoce zaawansowane technologicznie budynki cyrkularne (zrealizowane w zgodzie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego). W Upcycle Studios blisko 70% materiałów wykorzystanych do budowy pochodziło z recyklingu, co przyczyniło się do znacznego zmniejszenia emisji CO2. Z kolei władze Sztokholmu, w drodze konkursu, wyłoniły Nrep jako realizatora projektów mieszkaniowych w Skarpnäck. Dzięki zwycięskiej pracy „The Idea Factory” powstanie projekt wpisujący się w zasady zrównoważonego rozwoju, który koncentruje się na recyklingu materiałów i wzmacnianiu lokalnej tożsamości obszaru. Zdaniem inwestora tworzenie domów z ponownie wykorzystanych materiałów przyczynia się do kształtowania wpływowej architektury z historią i wzmacnia tożsamość miejsca. Projekt w Skarpnäck obejmuje nieco ponad sto domów i przedszkole. Z kolei w sektorze magazynowym Nrep stoi za realizacją największej elektrowni słonecznej zainstalowanej na dachu projektu w Skandynawii. Instalacja w Borås, będzie miała powierzchnię 60 tys. m2 – równej dziewięciu boiskom piłkarskim – i moc 5 MW. Zasilanie budynków energią pochodzącą w 100% z naturalnych źródeł to kolejny cel, który postawił przed sobą nordycki inwestor [3].

[1] https://www.locja.pl/raport-rynkowy/gospodarstwa-domowe-w-polsce-i-europie,137

[2] https://nrep.com/news/nrep-initiates-recycling-project-in-stockholm/

[3] https://nrep.com/news/nrep-joins-re100-with-100-renewable-electricity/

Zdjęcie 1: Smartti Mokotów 1 i 2 w Warszawie, część pierwszej inwestycji mieszkaniowej realizowanej przez Nrep w Polsce
Zdjęcie 2: Park Wrocław I, nowoczesny obiekt o powierzchni 25.000 m2, będący częścią portfolio Logicenters w Polsce 

Published: czerwiec, 28 2021