Nrep nabył większościowe udziały 7R S.A.

10 sierpnia, 2023
Warehouse parks built by 7R in Poland in recent years

• 7R to jeden z największych deweloperów magazynowych w kraju
• Inwestycja o wartości 200 milionów euro ugruntowuje pozycję Logicenters w Polsce, należącej do Nrep platformy logistycznej
• Transakcja zwiększyła rozmiar portfolio magazynowego Nrep do 4,2 mln mkw. powierzchni istniejącej oraz znajdującej się w przygotowaniu

Nrep, międzynarodowy inwestor skupiony na realizacji ambitnych celów ESG, nabył 80% udziałów polskiego dewelopera logistycznego 7R. Inwestycja o wartości 200 milionów euro umacnia pozycję Nrep na polskim rynku logistycznym. Zawarta transakcja przyspieszy również dynamikę wzrostu 7R. Deweloper posiada obecnie w portfolio 36 nieruchomości o łącznej powierzchni 1,8 mln mkw. i 2,3 mln mkw. powierzchni w przygotowaniu. 7R nadal będzie funkcjonować pod dotychczasową nazwą. Partnerstwo z Nrep zagwarantuje większe możliwości rozwoju i dostęp do międzynarodowego know-how inwestora, do którego należy logistyczna platforma Logicenters.

Portfolio 7R składa się z magazynów w strategicznych lokalizacjach, które umożliwiają obsługę klientów z różnych sektorów, w tym: operatorów logistycznych, przedsiębiorstw zajmujących się lekką produkcją czy handlem elektronicznym, a także firm z branży farmaceutycznej i motoryzacyjnej. Spółka w swoim portfolio posiada obiekty typu big box, magazyny build to suit, a także magazyny miejskie. 7R powstało 14 lat temu i nadal jest zarządzane przez założyciela firmy. Aktualnie zatrudnia 154 osoby w ośmiu biurach w Polsce.

7R to firma o solidnych fundamentach, silnej pozycji na rynku i priorytetach zbieżnych z wartościami Nrep w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zawarta transakcja pozwoli nam przyśpieszyć obniżanie śladu węglowego wykorzystując potencjał dużego portfela nieruchomości. Zyskujemy również dostęp do inwestycji na polskim rynku magazynowym, który nadal odnotowuje wzrost zapotrzebowania ze strony najemców przy widocznym spadku podaży. Cieszymy się na współpracę z zespołem 7R i możliwość wykorzystania związanych z nią szanspowiedział Rune Kock, prezes zarządu Nrep.

Transakcja powoduje wzrost powierzchni magazynowej należącej do Nrep, w tym tej w przygotowaniu, do 4,2 mln mkw. w sześciu europejskich krajach. Inwestor, od początku swojej działalności, rozwijał się w sektorze logistycznym poprzez dedykowane, lokalne oddziały, takie jak polski Logicenters. Inwestor, bazując na swoim doświadczeniu, będzie wspierał dalszy rozwój 7R zgodny ze standardami zrównoważonego rozwoju, przy szczególnym nacisku na redukcję emisji CO2.

Przejęcie 7R zapewnia Nrep silną pozycję na polskim rynku logistycznym. Inwestor decydując się na rozwój w tym kraju docenił lokalizację sprzyjającą dystrybucji logistycznej w Europie, prężną gospodarkę, korzystne czynniki strukturalne i potencjał inwestycyjny, a także perspektywy wzrostu stawek czynszów w magazynach.

Nawiązanie strategicznej współpracy z Nrep jest niezwykle ważnym krokiem w rozwoju 7R. Ta nowa inwestycja kapitałowa pozwoli firmie kontynuować zrównoważony wzrost, rozwijać się na nowych rynkach i skupiać na długoterminowych relacjach z najemcami, co przyniesie korzyści wszystkim naszym liniom biznesowym – powiedział Tomasz Lubowiecki, założyciel i prezes zarządu 7R.

Transakcja została zawarta w ramach najnowszego i największego funduszu Nrep w serii NSF Value-Ad – NSF V. Suma zgromadzonych środków w NSF V wyniosła 3,65 mld euro, podczas gdy łączny popyt ze strony inwestorów przekroczył 4,2 mld euro. Większość inwestorów już wcześniej powierzała Nrep swoje środki.

Za pośrednictwem funduszu NSF V, Nrep inwestuje w nieruchomości na wynajem, nowoczesne obiekty logistyczne, domy opieki oraz biura. Środki są przeznaczane na inwestycje w Skandynawii i Europie Centralnej. Priorytetem firmy jest lokowanie kapitału w projekty, które nie tylko przynoszą zyski, ale także przyczyniają się do poprawy środowiska, w tym dekarbonizacji. Taka strategia biznesowa odzwierciedla silne wartości ESG, którymi kieruje się Nrep.

Przy transakcji firmie Nrep doradzali Linklaters, PwC, EY, JLL i Savills, podczas gdy 7R było reprezentowane przez Cushman & Wakefield, KKW Legal, Rymarz Zdort Maruta i CRIDO.

Published: sierpień, 10 2023