VÅRBERGS­TOPPEN

MŁODA SPOŁECZNOŚĆ MIEJSKA

Panujący w Sztokholmie niedobór mieszkań sprawia, że dla wielu osób, zwłaszcza młodych, znalezienie odpowiedniego lokum stanowi wyzwanie. Jednocześnie coraz większym problemem w stolicy staje się samotność, pomimo że populacja cały czas rośnie.

Odpowiadając na to wyzwanie, w południowym Szkokholmie stworzyliśmy projekt mieszkaniowy, skierowany do młodych mieszkańców. W inwestycji pod nazwą Vårbergstoppen, w którym jako priorytet potraktowano zrównoważony rozwój społeczny i społeczność lokalną, powstają 174 mieszkania. Sposób, w jaki stymulować będziemy tworzenie się wspólnot, stanowić będzie ważny wkład w ewolucję budownictwa mieszkaniowego dla młodych ludzi.

Z NACISKIEM NA ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ

Projekt budownictwa mieszkaniowego skierowanego do młodych ludzi jest częścią założenia urbanistycznego „Focus Skärholmen”. Jego celem jest przekształcenie obszaru, na którym od czasu realizacji milionowego programu w latach 60. i 70. nie wybudowano prawie żadnych nowych budynków mieszkalnych – w tętniącą życiem i atrakcyjną dzielnicę Sztokholmu. W sumie, w najbliższych latach powstanie tu co najmniej 4000 nowych mieszkań, zlokalizowanych w pobliżu szkół, punktów usługowych, terenów zielonych oraz przestrzeni wspólnych.

Zrównoważony rozwój społeczny jest jednym z priorytetów tego projektu urbanistycznego. Jako właściciele nieruchomości z długofalową perspektywą, przeznaczyliśmy środki na wspieranie i zachęcanie mieszkańców do realizacji własnych inicjatyw, takich jak działania prozdrowotne czy miejskie rolnictwo. Umożliwi to nawiązywanie kontaktów społecznych i pozwoli mieszkańcom poznać swoich sąsiadów.

Aby jeszcze bardziej przyczynić się do wzrostu jakości życia i rozwoju lokalnej kultury, zorganizowaliśmy przestrzeń wspólną w otwartym i wypełnionym światłem hallu wejściowym, dodatkowo wyposażając go w wygodne meble.

NATURA I PEŁNE ŻYCIA MIASTO TUŻ ZA ROGIEM

Inwestycja znajduje się w sąsiedztwie pełnego atrakcji parku. Tereny zielone z otwartymi przestrzeniami, stanowiskami do grillowania i siłowniami na świeżym powietrzu umożliwią prowadzenie aktywnego trybu życia, podobnie jak zlokalizowane przy rezerwacie przyrody morze.

Zielony dziedziniec Vårbergstoppen z drzewami, drewnianym pomostem i obrośniętymi zielenią ścieżkami ułatwia nawiązywanie kontaktów towarzyskich, a przestrzenie wspólne są tworzone z naciskiem na promowanie kultury gościnności, zarówno wśród mieszkańców jak i ich gości.

W odległości krótkiego spaceru czy przejażdżki rowerowej mieszkańcy mają dostęp do środków transportu publicznego, a także do centrum Skärmholmen ze sklepami, restauracjami i usługami. W ciągu 20 – 25 minut można również dotrzeć do tętniącego życiem centrum Sztokholmu.

Większość mieszkań dla młodych ludzi to mieszkania dwupokojowe (z jedną sypialnią), ale w projekcie znajdą się również kawalerki i mieszkania trzypokojowe (z dwiema sypialniami). Projekt Vårbergstoppen jest realizowany przez firmę Wästbygg.

Podsumowanie

  • Typ projektu: Zabudowa mieszkaniowa dla młodych

  • Lokalizacja: Vårbergstoppen w południowym Sztokholmie

  • Charakterystyka zrównoważonego rozwoju: Priorytetowo traktowany jest zrównoważony rozwój społeczny. Projekt stymuluje interakcje społeczne, a na wspieranie działań wspólnotowych przeznaczono dodatkowe środki. Vårbergstoppen będzie charakteryzowało się ekologicznym oznakowaniem Nordic Swan Ecolabel.

  • Wielkość: 174 mieszkania dla młodych: 1–3 pokoi, 24–63 mkw.

  • Deweloper: Wästbygg

  • Termin realizacji: 2022

  • „Mieszkania dla młodych przyczynią się do poprawy sytuacji na rynku mieszkaniowym w Sztokholmie. Zastosowanymi rozwiązaniami wpisujemy się w długoterminową perspektywę dla Sztokholmu, w bardzo ważnym obszarze środowska miejskiego. Będą to niezwykle funkcjonalne domy, a zaplanowane przez nas rozwiązania skupią się na zapewnieniu przestrzeni wspierających wspólne aktywności”.

    Rickard Langerfors