Resource Rows

Zrównoważony styl życia

Mieszkańcy miast coraz częściej chcą żyć w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, w jak najmniejszym stopniu wpływając na klimat. Wyznaczając nowy standard w zakresie zrównoważonego stylu życia, zbudowaliśmy Resource Rows w Kopenhadze. Projekt powstał częściowo z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak drewno z kopenhaskiego metra, cegły z browaru Carlsberg oraz odpady produkcyjne od producenta podłóg drewnianych Dinesen.

Poprzez budowę Resource Rows wspieramy zrównoważony i inkluzywny styl życia. Wspólny dziedziniec z szafą-wymienialnią oraz tarasy na zielonym dachu z przytulnymi pawilonami są oczywistymi miejscami spotkań. Dzięki silnemu naciskowi na redukcję emisji CO2 zarówno w fazie budowy, jak i eksploatacji, Resource Rows stało się inspiracją dla wielu branż.

 

Cegły z zabytkowego browaru Carlsberga

W przeszłości zaprawa stosowana między cegłami bywała mocniejsza niż sama cegła. Dlatego w wielu przypadkach nie jest możliwe oddzielenie pojedynczych cegieł od zaprawy, co utrudnia ich recykling.

Z tego powodu, cegły dla Resource Rows zostały wycięte w modułach 1×1 metr, przetworzone i ułożone jedne na drugich, aby stworzyć ściany nowego budynku.

To innowacyjne podejście pozwala na recykling i danie cegłom nowego życia, co zmniejsza obciążenie CO2 związane z budową.

Wiele modułów ceglanych dla Resource Rows zostało wyciętych z historycznych browarów Carlsberga w Kopenhadze, inne zostały pozyskane ze starych szkół i budynków przemysłowych w całej Danii.

 

Znacząca redukcja emisji CO2

Nrep dąży do osiągnięcia pozycji światowego lidera w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w sektorze nieruchomości, a przy okazji Resource Rows zbadaliśmy możliwości wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu w fazie budowy.

Przeprowadziliśmy analizę środowiskowego cyklu życia (LCA) i kosztów cyklu życia (LCC) budynków i ich wyniki prognozują dobre perspektywy dla zwiększenia wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu.

W zakresie materiałów, uzyskaliśmy 12-procentową redukcję CO2, a biorąc pod uwagę zarówno wcielony, jak i operacyjny CO2 obliczony dla 50-letniego okresu użytkowania, Resource Rows oszczędza 29 procent CO2.

PODSUMOWANIE

  • Typ projektu: Zabudowa mieszkaniowa

  • Lokalizacja: Orestad, Kopenhaga, Dania

  • Charakterystyka zrównoważonego rozwoju: Szerokie zastosowanie materiałów z odzysku, między innymi elewacje z odzyskanej cegły, drewno z odzysku do budowy elewacji, tarasów, pawilonów na dachu i podłóg, panele solarne do zasilania pompy ciepła

  • Wielkość: 9148 mkw – 29 domów szeregowych i 63 mieszkania

  • Termin realizacji: 2019

  • Inwestor i właściciel: Nrep/AG Gruppen

  • Architekt: Lendager

  • Wykonawca: AG Gruppen

  • Doradztwo inżynieryjne: Moe